Az idei GDP-előrejelzést a kormány 2,5%-ra módosította - jelentette be hétfői sajtótájékoztatóján Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Ezáltal az eredeti 3,4%-os prognózisnál lényegesen rosszabb lehet az idei növekedés. Előrevetítette az inflációs kilátások kapcsán: a bankok esetében nagy esélye van az árstop bevezetésének a banki díjakra. A telekommunikációs cégektől pedig konkrétan árcsökkentést kérnek. A jegybanki alapítványok ügye kapcsán kifejtette: az Állami Számvevőszék független intézmény, szakmaiságát nem érdemes megkérdőjelezni, és hozzátette, hogy nem olvasta az ÁSZ jelentéseket az ügyben, mert "még a végén ideges" lenne.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint újabb termékek kerülhetnek az árrésstop hatálya alá, amennyiben az árak más, eddig nem szabályozott élelmiszereknél emelkedni kezdenek. Erről a miniszter szerdán, a közösségi oldalára feltöltött videóban beszélt.
Csütörtöki videójában a nemzetgazdasági miniszter új állampapír-adatokat ismertetett. Elmondása szerint a PMÁP-ok visszaváltási aránya mostanáig 35%-ra tehető, de a befektetők a kivett pénzt ismét állampapírba fektetik, valamint a kézhez kapott kamatok kétharmadából is újabb állampapírokat vásárolnak.
A március 17-én, 30 élelmiszer termékkör esetében életbe lépett árrésstop első eredményeit ismertette kedd reggeli sajtótájékoztatóján Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. A tárcavezető elmondása szerint az intézkedés hatálya alá 1000 termék tartozik, és 760 termék esetében tapasztaltak árcsökkenést. Átlagosan 16%-os az árcsökkenés mértéke és ez még tovább növekedhet - vetítette előre az eseményen. Azt is elárulta, hogy voltak olyan termékek, ahol a tegnapi napon több mint 50%-os árcsökkenés volt tapasztalható a kormányzati intézkedés nyomán. Előrevetítette azt is, hogy ha megindul a kereskedelmi láncok esetén a keresztátárazás, akkor arra lecsapnak. Szerinte az üzletláncok által eddig bejelentett mennyiségi korlátozások nem a lakossági fogyasztókat érintik, de ha ebben változást tapasztalnak, akkor fellépnek a kereskedelmi gyakorlattal szemben. Arról is beszélt a miniszter, hogy az infláció elleni harcban többfrontos küzdelmet folytatnak: az élelmiszerek esetében a kereskedők mellett a beszállítókkal is tárgyalnak, akiket arra kértek, hogy tartózkodjanak az áremelésektől; a banki szolgáltatások indokolatlan díjemelkedésével jelenleg is foglalkoznak és készen állnak itt is a beavatkozásra; valamint előrevetítette, hogy a bankszektor után az infokommunikációs szektor következik. "Nem feledkeztünk meg a telekommunikációs szolgáltató vállalatokról, a bankok után ők következnek" - hangoztatta egyértelműen.
Az egyik hétfő éjjeli kormányrendelet, amely már ma hatályba is lépett, jócskán átalakította a kormány tagjainak feladat- és hatásköreit. Ezek egyik iránya, hogy Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter hatáskörei jelentősen szűkültek, azokat jórészt Lantos Csaba energiaügyi miniszter kapta meg. Ezekkel párhuzamosan Lázár János építési és közlekedési, illetve Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter feladat- és hatáskörei is bővültek.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Pénz7 hétfői ünnepélyes rendezvényen elmondott beszédében jelentette be: a 2 gyermekes anyáknak szóló szja-mentesség bevezetése 2026-ban indul és 4 év alatt épül be teljesen az adórendszerbe. Kiderült továbbá, hogy 600 ezer 2 gyermekes édesanya lehet ezzel érintett.
Brüsszelben tanácskoznak kedden az EU pénzügyminiszterei, ahonnan bejelentkezett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is. Szerinte meg kell vizsgálni, hogy jelenlegi formájában a globális minimumadó valóban érvényes lesz-e a jövőben, és képes-e elősegíteni az Európai Unió versenyképességének megőrzését vagy megerősítését.
Legújabb Facebook-videójában beszélt a nemzetgazdasági miniszter a munkáshitel, a vidéki otthonfelújítási támogatás és a lakásfelújítási célú SZÉP-kártya-költések friss számairól. Mindhármat január 1-jével vezette be a kormány.
Nagy Márton szerint idén 6-7%-kal nőhetnek a reálbérek. A nemzetgazdasági miniszter kiemelte, hogy a magyar háztartások jövedelmi helyzete helyreállt.
Gyenge volt a forgalom decemberben a boltokban. Erre az adatra számítani lehetett: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már január közepén arról beszélt, hogy az év végi hatnapos ünnep visszavetette a boltok forgalmát, és sokan el is utaztak. Bár a 2024-es év hozott némi élénkülést az előző évihez képest a boltok forgalmában, az év során megfigyelt folyamatok egyáltalán nem adnak okot a pezsgődurrogtatásra.
Be kell avatkozni a vállalati hitelezés területén, mert a 3% körül éves hitelállomány-növekedés nem elégséges – jelezte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Inforádió Aréna című műsorában. Mint mondta, elindult a kereskedelmi bankokkal a tárgyalás arról, miként tudják fölpörgetni a hitelezést, főleg a vállalati forinthitelezés esetén. A miniszter reméli, ennek a hétnek a végén már be tudnak számolni megegyezésről.
9,3 milliárdos tőkeemelésre kerül sor az Eximbanknál.
Történelmi eredmény, hogy ma már egymillió magyarnak van már állampapírja - közölte Varga Mihály pénzügyminiszter egy Facebook-videóban.
Három százalék feletti, négy százalék körüli - az erősödő belső fogyasztáson alapuló - jövő évi GDP-növekedés eléréséről beszélt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Országgyűlés gazdasági bizottságában tartott meghallgatáson. A minisztert a költségvetési bizottságban is meghallgatták a képviselők. Itt az NGM-et és a PM-et egyesítő leendő gazdasági csúcsminisztérium kapcsán megjegyezte: egyensúlyt kell teremteni a növekedés és a költségvetés szempontjai között: "nincs sem növekedési, sem fiskális dominancia". A meghallgatásokat élőben követtük.
Orbán Viktor kormányfő e heti, péntek reggeli rádióinterjújában a várakozásoknak megfelelően bejelentette, hogy Magyarország következő jegybankelnökének Varga Mihályt jelöli. A kabinet emellett örül a hároméves bérmegállapodásnak, de ehhez a vállalkozások hatékonyság- és termelékenységjavítása is szükséges, amihez segítséget adnak. A kormány várakozásai szerint jövőre már békekötés lehet Ukrajnában, a költségvetést pedig ehhez igazították.
A jövő évben valódi lépéseket kell tenni a versenyképesség javítása érdekében, amihez a magyar uniós elnökség fontos eredményének számító új versenyképességi megállapodás, a Budapesti Nyilatkozat elfogadása járulhat hozzá - jelentette ki csütörtökön Brüsszelben Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A befektetésre ajánlott besorolást megerősítette az S&P hitelminősítő.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.